včera
Yesterday
som bola na najnovšom filme Dannyho Boyla. Samotný nápad na film je tak
jednoduchý a krásny až som sa čudovala prečo niečo podobné nevzniklo už
oveľa skôr. Veď zabudnúť, že existujú Beatles sa podobá základným princípom
scifičiek. Čo keby ľudia zabudli dýchať ale stále by žili ? No a tak som
sa náhodne ocitla v meste v čase, keď kino Metro premietalo. Chvíľu
som premýšľala či si miniem svoju klubovú kartičku na niečo takéto ale napokon
pozerať hudobné filmy doma na notebooku je ako jesť kaviár plastovým
príborom. No a potom ide
o Beatles, takže pozrieť si to chcem už len z princípu. Trailer vyzeral s rezervou nádejne. Veď
predsa Danny Boyle ! A Beatles ! To bola tá nádej. Himesh Patel OK. Ten
otáznik sa týkal Eda Sheerana, ktorý je síce dobrý ale jeho pesničky sú komerčné
(toto nie je hejt na Eda Sheerana, týpek jednoducho využivá všetky prostriedky
na prezentáciu, občas sa ale opustí hlavným prúdom až príliš ), potom Lily James
a Kate McKinnon. Lily James je nádherná a milá a zlatá
a všetko len škoda, že vo filmoch je niekedy len to. Namiesto jedného
hereckého pohľadu použila päť gest a tak som si občas nebola istá či sa
pozerám na film alebo telenovelu. Ale dobre, k jej osobe neviem byť úplne
objektívna, pretože chodí s Mattom Smithom a možno bola len zle herecky
vedená. Kate McKinnon je kapitola sama o sebe. Ako komička je skvelá,
zbožňujem jej imitácie a Saturday Night Live z veľkej časti žije
vďaka nej. Avšak jej štýl hrania je komický a absurdne prehnaný. Hodí sa
do sketchov a podobných platforiem. Tým úplne velí. Do dlhometrážnych
snímok sa mi však jednoducho nehodí.
Prvé minúty filmu bežia, dovoľujem mu aby ma vtiahol, mozog sa mi však zastavuje hneď
pri prvých záberoch. Pozeráme sa na hlavnú postavu Jacka (Himesh Patel) a ako
jeho vystúpenia na ulici nikoho nezaujímajú. (Takto začínal aj Ed Sheeran, to
preto mu zavolal a vytiahol na pódium. Milučké. ) Pozeráme sa však
z rôznych diaľok a miest, takže spievajúci Jack má asi tak pätnásť
záberov a len zlomok z nich slúži filmovej reči na rozprávanie. Keby tempo a rytmus strihu v tomto
filme gradovali, na záver by sme sa pozerali
na LEGO Movie. Čakala som či film bude vo svojej formatívnej čudnosti
pokračovať a namôjveru nesklamal. Počas scén kde bol rozhovor ukázaný cez západ
slnka alebo symetrický záber autobusovej zastávky som mala pocit, že film
režíroval kameraman. Estetika je vždy vítaná ale v tomto jednoduchom
príbehu pôsobila skôr akoby sa Danny Boyle predvádzal pred masovým divákom. (A
tie jazdy zdola v šikmom uhle na festivale som už akože vôbec nepobrala.
Ak mali znázorňovať pocit človeka v inom stave tak som si myslela, že
práve Danny Boyle by mohol vedieť ako na to).
Sme asi v štvrtine filmu a sledujeme
interakciu medzi Jackom a Ellie ( Lily James). Určite spolu chodia
alebo sa o to Jack aspoň bude snažiť. Aha, nie. Ona je jeho manažérka
a vyzerá to tak, že sa ona bude snažiť oňho. To sa vo filme s Lily James
určite stalo prvýkrát tak aspoň nejaké ozvláštnenie. Druhú dejovú linku máme danú. Určite sa dajú dokopy len si pozrieme ako sa to stane. Ona ho vyváža
v aute, žijú v malom meste, stretávajú sa s párom kamošov
a tí ho v hudobnej kariére podporujú. Highlightom bol zatiaľ Michael
Kiwanuka, ktorý sa vo filme objavil na dve sekundy a zahral prvý tón Love and Hate.
Všetci čakáme
kedy konečne svet zabudne na Beatles. Rozbieha sa to strašne pomaly a potom
Jack konečne zaspieva Yesterday a potom ju konečne nikto nepozná
a potom je on konečne šokovaný . Všetko to vypĺňajú vtipy na štvrtú, ktoré
nie sú zábavné po druhom raze. Moju pozornosť živí len zvedavosť ako Himesh
Patel podá Beatles.
Vrátila som sa do obdobia, keď sme s kamarátkou
(ak to čítaš Soňa, áno si to ty srdco ) prežívali vlastnú Beatles mániu.
Spomínanie si na texty, brnkanie Eleanor Rigby na klavíri a podobne. Film začína byť konečne tým čím sľuboval
a ja som spoko. Všetci v kine si pohmkávajú čo je avšak ďalšia smutná vec, pretože sa stavilo istotu. (Ozaj
jedným z tvorcov scenáru je Gareth z britského The Office ). Ale veď dobre, všetko fajn, bavíme sa, ďalej.
Oboznamovanie sveta s Beatles vlastne vôbec nie
je také ľahké a Let It Be nikto neocenil. Potom sa z ničoho nič objaví
pofidérny chalan Gavin, ktorý vyzerá ako vygenerovaný Angličan a ponúkne
Jackovi s Ellie nahrávacie štúdio. Zadarmo a hneď. Presne tak –
neuveriteľné. A potom nahrali päť najväčších hitov Beatles za jeden večer s
gitarou, kýbľom a gumovými rukavicami. Zase neuveriteľné. Ja chápem, že je to film ale toto sa proste
nerobí. Úloha tohto Gavina bude zamotať neexistujúci
vzťah Jacka s Ellie. And you know that.
Svet sa konečne zase oboznamuje s Beatles, Ed
Sheeran uzná, že Beatles sú lepší ako on a namiesto herečky Kate
McKinnon vidím Best Of Kate McKinnon in SNL. Jack sa lúči, ide za veľkú mláku
a s Ellie sa prvýkrát otvorene rozprávajú. Nevyriešia to hneď, film
predsa musí o niečom byť. Počas tejto scény mal na sebe tričko
s Alexom Kapranosom čo je môj druhý highlight filmu. (https://www.youtube.com/watch?v=ksPYhi7dm-0)
Nechce sa mi rozoberať každú scénu filmu, je to
kontraproduktívne a videla som ho len raz takže si jeho chronológiu
dopodrobna nepamätám. (A tak skoro si ho opäť pozrieť neplánujem) Zbežne. Hey
Jude sa zmenilo na Hey Dude čo verejne odsudzujem. Budovanie milostnej scény medzi Jackom
a Ellie trvalo asi pätnásť minút, trápnosť presakovala až do kinosály a nedalo sa na to ani pozerať. Ďalej sa mysticky v príbehu
objavujú dve postavy – Rus a Angličanka v stredných rokoch, ktorí
vyzerajú akoby chceli Jacka zavraždiť. Domnievame sa, že im Beatles hovoria
viac ako ostatným ale ešte nevieme či sú to tajní agenti alebo stratená rodina
členov Beatles. Ozaj Paul ani Ringo v príbehu vôbec nevystupujú
a Jack neberie do úvahy ich kontaktovať hoci ich existencia je
v príbehu priznaná. No, asi ich ani jedného na tento projekt nezmotali. Za
to John Lennon žije. Skoro som okoktavela keď sa vo filme objavil. V tomto
momente som to s filmom chcela nadobro vzdať ale nakoniec to bolo vcelku
pekné. Dojemná predstava ale ---- bohužiaľ
úplne nedomyslená a nevyužitá. Scéna na ktorú zohnali najlepšieho imitátora
Johana Lennona a najkrajší dom na pláži pri mori vlastne mala výpoveď v mínusových hodnotách. John je teda v nebi, o Georgeovi
nič nevieme, Paul s Ringom akože neexistujú no a tí zvyšní dvaja čo majú
niečo dočinenia s Beatles vlastne Jacka celú tú dobu sledovali len preto
aby mu povedali, že sú vďační za opätovné prinesie Beatles svetu. Potom tá vďačná
akože strašidelná pani zhrnula celú pointu filmu do jednej vety: ,, Svet bez Beatles by bol oveľa horšie miesto.“ (Citujem
len významovo.) Škoda však, že táto myšlienka nebola viac vyzdvihnutá. Namiesto
toho sa všetko točilo len okolo lovestory Jacka a Ellie. Odchádzala som s nulovou
katarziou, lebo pre mňa film pôsobil vlastne
ako príbeh, v ktorom svet potreboval zabudnúť na Beatles aby si týpek z Anglicka
mohol zahrať All You Need Is Love vo Wembley, pesničku vydávať za svoju, potom
sa k plagiátu priznať a povedať
90,000 ľuďom na štadióne, že už 10 rokov
latentne miluje svoju kamarátku ale až teraz to priznáva. To všetko zatiaľ čo
je tvár onoho dievčaťa premietnutá na veľkých obrazovkách. Načo ? Neviem. A navyše
jej na tom Wembley nezahral ani And I Love Her, na ktorú čakala asi tak
odjakživa. Mohol chalan ale tak All You Need Is Love pozná každý.
Úplný koniec bol pekný. Sekvencia šťastného rodinného
života na motív Ob-La-Di Ob-La-Da ako vyjadrenie jednoduchého života, ktorého
krásu by sme si možno podaktorí bez Beatles a ich textom neuvedomili.
Nemohol byť celý film trochu viac o tom ako o lovestory, ktorej by ozaj
postačil v podmaze aj Ed Sheeran ? (toto nie je hejt na Eda Sheerana). Ob la di, ob-la-da, life goes on, bra.
Komentáre
Zverejnenie komentára